TRABZON TEŞVİK'DE 4. BÖLGENİN HAKLARINDAN İSTİFADE EDECEK

05-06-2013

Trabzon'un kendi ölçeğinde devletten, hükümetten, diğer şehirlere oranla daha çok yardım aldığını ifade eden Bakan Bayraktar, "Bunu çok net şekilde ifade ediyorum. Trabzon'un bir avantajı da hiç bir dönemde olmadığı kadar Ankara'da Trabzonlu bürokrat olması. Trabzon kalkınırsa Türkiye'ye, etrafındaki vilayetlere fayda sağlar. Trabzon cazibe merkezi olursa her bakımdan Türkiye'nin mutluluğuna, refahına katkı sağlar" diye konuştu.
 
Bakan Bayraktar, Akyazı Spor Kompleksi'ne ilişkin bazı aksaklıklar olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:
 
"Dolgusunda aksaklıklar oldu, ihalesinde bir sürü aksaklıklar oldu. Şimdi ihalesi yapıldı, alan firma da fena firmaya benzemiyor. İşler yürüyecek, bundan sonra ve kısa sürede bitecek. Trabzon'a yeni bir görüntü, fotoğraf kazandıracak. Bizim için Trabzonspor da önemli bir argüman. Trabzonspor'u da mutlaka bir şekilde geliştirmemiz lazım. Trabzonspor kendi yapısına, öz kültürüne, moral değerlerine uygun bir yapı kazandığı takdirde ve her sene şampiyonluğa oynayan, her sene ciddi şekilde Anadolu'yu temsil eden bir konum kazanırsa onun da Trabzon'a getirisi olur."
 
Memurlara, 'yatırımcıların önünü biraz daha açacak şekilde yardımcı olun' dediklerini anlatan Bakan Bayraktar, şunları kaydetti:
 
"Bana kızmasınlar, ben memurların şahıslarına bir şey demiyorum, hepsi bizim kardeşimiz ama 657 sayılı kanunu eleştiriyorum, hep eleştirdim ve yine eleştiriyorum. Bu memurlarımızı esaslı çalışır, üretir hale getirmiyor. Dünyanın gelişmiş ülkelerine baktığımız zaman üst düzey memurlar sözleşmelidir, maaşları biraz yüksektir. Bir sene çalışır, ertesi sene bilgili değilse ve yeteri derecede çalışmıyorsa onun görevine son veriliyor. Bizde ise memura dokunamıyorsun. Karayolları ile ilgili gazetelerde devamlı yazı var. Biz bir şey yapamıyoruz. Trabzon'da 20'nin üzerinde bölge müdürü var, üst düzeyde memurlar var. Bunlar dinamize edecek, özel sektöre yardımcı olacak. Nasıl ki mal almaya gidiyorsun, esnaf tereğinden 10-20 malı çıkarıyor ve satmak için uğraşıyor, memurun da özel sektöre iş yaptırmak için aynı şekilde tezgahtarlık yapması lazım. İşin özü bu, yatırım ortamının iyileşmesi lazım."
 
Sanayiyi kalkındırmak için destek vereceklerini ama kalkınmanın önemli ayaklarından birinin de eğitim olduğunu vurgulayan Bakan Bayraktar, "Eğitim şehri Trabzon. Bana göre turizmden de önemli. İkincisi Trabzonspor. Trabzonspor'u herkesin desteklemesi lazım. Trabzonspor'un şampiyon olması ya da şampiyonluğa oynaması önemli. Belki burası yeri değil ama millet Trabzonsporla yatıyor, Trabzonsporla kalkıyor. Üçüncüsü ise turizm ve sağlık. Bu sektörleri parlatmamız lazım" diye konuştu.
 
-Teşvik Yasası
 
Bakan Bayraktar, Trabzon'un teşvik konusunda haksızlığa uğradığını belirterek, "Trabzon adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımıza özellikle teşekkür ediyoruz. Trabzon’un yanında iki vilayetin daha 4. bölgeden istifade etmesi için yasa çıktı, yasa Bakanlar Kuruluna yetki verdi. Karar şu anda Bakanlar Kurulu’nda, biz imzaladık. Sadece Başbakanımızın ve Cumhurbaşkanımızın imzasına kaldı. Trabzon 4. bölgenin haklarından istifade edecek. Bu haksızlık giderilmiş oluyor, bu yılbaşından itibaren geçerli olacak" dedi.